Algusesse tagasi

Last Week Tonight with John Oliver ("Nädala kokkuvõte John Oliveriga")

Autors: Jaanus Noormets

Arvukate prestiižsete auhindadega pärjatud telesaate „Nädala kokkuvõte John Oliveriga“ pealkiri on mõneti eksitav. Nädala kokkuvõte on see enamasti küll pelgalt piiratud mahus, aga kirju ülevaate maailmas, eeskätt Ameerika Ühendriikides toimuvast annab see iganädalane saade küll.

Tõeliselt päevakajaline on vaid saate algus, kus tehakse kiire humoorikas-informatiivne ülevaade lõppeva nädala märgilisematest juhtumistest. Seejärel keskendub koomikust saatejuht John Oliver nädala põhiteemale, millele on pühendatud koguni paarikümneminutine, aga eriti tummine ja videoklippidega liigendatud ettekanne.

Mõnikord käsitleb see monoloog mõnd aktuaalset teemat, enamasti aga mitte, keskendudes mingile nähtusele või probleemile, millele John Oliveri ja tema toimetuse arvates võiks rohkem tähelepanu pöörata. Tõsi, koroona-aastal on põhiteemad sageli kantud epideemiast ja selle kõikjale ulatuvatest kombitsatest, aga hiljutised monoloogid on keskendunud ka näiteks USA võlakohustusele, politseireididele ja plastikule.

Tänu nõnda laiale teema-ampluaale kannatab pealkirja järgi üdini päevakajalise saate varasemaid osasid vaadata ka hiljem, koguni aastaid hiljem. Ja seda teha võikski: selle saate kordumatu võlu peitub selles, et toimetus on meisterlikult suutnud kombineerida lustaka ja kohati absurdigi kalduva meelelahutuse meeletult tugeva ajakirjandustööga. Teisisõnu vaadates naerad kaasa, aga pärast seda saadet mõtled veel pikalt järele tõstatud oluliste teemade üle.

 

Vaata: Telia, HBO