Algusesse tagasi

Chernobyl ("Tšornobõl")

Autors: Jaanus Noormets

26. aprillil 2021 möödub 35 aastat Tšornobõli tuumakatastroofist. Selle traagilise tähtpäeva mälestamiseks näitab Kanal 2 eriprogrammina (esmaspäevast reedeni 26.-30. aprillil) üht viimaste aastate tunnustatumat lühisarja, mis on vaatamiseks endale sobival ajal nähtav ka Telia HBO keskkonnas.

Miks peaks praegusel niigi keerulisel ajal vaatama sarja, mis kajastab 20. sajandi üht jubedamat peatükki ning millest helgust tuleb otsida tulutult?

Lühike vastus: see on tehtud väga kaasahaaravalt. Lausa peab vaatama mitu osa jutti (ja lugema veel Wikipediast juurdegi)!

Pikem vastus: kuna „Tšornobõli“ sari ei ole tehtud Venemaal, siis samm sammu haaval valusalt lahti hargnevas tegevustikus ei anta armu vene võimule ega asjaajamiskultuurile. Lääneliku avatusega antakse kriitiliselt tuld, et puust ja punaseks ilma igasuguse ilustamiseta selgeks teha, miks ja kuidas langetati need ohtrad vead, mis viisid vältimatult viimase poolesaja aasta ühe suurima tragöödiani.

Ühtlasi on autorid pannud suurt rõhku detailitäpsusele ning üleüldisele autentsusele. Kui uskuda sarja kajastanud faktikontrolli artikleid, siis hakkab silma, et sellele pöörati oluliselt rohkem terast tähelepanu, kui võiks ühest draamasarjast oodata.

Kuigi dramaturgilises plaanis on karaktereid ja sündmusi natuke ümber sätitud, annab see osaliselt ka Leedus üles filmitud sari väga täpse ja muljetavaldavalt mitmenurgalise ülevaate toimunust. Seda meisterlikkust on tähele pannud ka kõiksugused auhinnajagajad: muuhulgas on „Tšornobõl“ pärjatud parima lühisarja kategoorias nii BAFTAga, Emmy auhinnaga kui Kuldgloobusega.

Vaata: Telia, HBO